Rubriky
Dobroakce

DD 2024 Páteční DOBROakce, které oceníte, když bude pršet

Dny dobrovolnictví 2024 probíhají v Plzeňském kraji 25.-28.dubna 2024. A kromě venkovních akcí se konají i ty, které se můžete zažít „pod střechou“.

Prosba seniorek z Blovic: Přijďte si s námi popovídat a vemte s sebou dobrovolníka pejska…

Členky Klubu seniorů při Charitní pečovatelské službě Blovice, Spálené Poříčí by si přály zažít canisterapii. Společně strávené odpoledne by bylo příjemné zakončit např. posezením a grilováním vuřtů – v případě příznivého počasí. Většina seniorek je ve věku +- 80 let, žijí v bytech zvláštního určení v domě s pečovatelskou službou a jsou aktivní. Potřebovaly by pouze drobnou dopomoc s pohybovými omezeními. Těší se na pejsky a na všechny, kteří si přijdou posedět a popovídat o tom, jak se jim daří a co jim v životě přináší radost.

Hledáme cca 3 – 5 dobrovolníků upřesňuje za organizátorskou organizaci – Charitní pečovatelská služba Blovice, Michaela Kazdová. Akce začíná v pátek ve 14 hodin v centru charity v ulici 5. května 663 v Blovicích.

Cesta plná překvapení Církevního gymnázia v Plzni pro děti

Víte, jak vzniká dobrovolnický program na Církevním gymnáziu v Plzni? Zajímá vás, jak se mohou studenti zapojovat do dobrovolnické činnosti? „Přijďte si s námi užít dopoledne plné překvapení. Připravili jsme si pro vás dobrodružnost cestu, na které vás čeká mnoho nejrůznějších úkolů. Prožijte s námi chvíle plné zábavy a her, při kterých se nejen něco naučíte, ale také si vytvoříte něco na památku. Akce je určená pro děti ve věku 4-6 let. Bude probíhat především ve vnitřních prostorách školy, některá stanoviště budou také v parku před školou,“ upřesňuje program akce Tereza Myslíková, jež je zodpovědná za akci, která se uskuteční v pátek od 8.30 hodin v aule gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni.

DOBROakce v DOBŘanech

“Spolu je nám lépe” – projekt, v jehož rámci probíhají pravidelná setkání dobrovolníků s klienty z domu s pečovatelskou službou Jubilata v Dobřanech. Jednou se peče, jindy tvoří a příště třeba jen vzpomíná na staré časy nad šálkem něčeho dobrého. Barbora Bláhovcová se ptá: „Lákalo by Vás jedno takové odpoledne se seniory zažít a podílet se na jeho přípravě i realizaci?“ a vyzývá: „Ozvěte se nám, váš čas a energie mohou rozzářit mnoho očí.“ Akce se v Dobřanech uskuteční v pátek od 13 h v ulici Sokolovská 1004.

DEKApro – už druhým rokem háčkujeme pro hospic

Spolek Náš Touškov z.s a Hospic svatého Lazara v Plzni připravily akci, která už se rozvinula v minulém roce a bude mít krásné vyvrcholení v květnu letošního roku s názve DEKApro.

„Přijďte nám pomoci sháčkovat (rozuměj – dát dohromady kousky, které pletly stovky rukou a vytvoří jednotlivé deky) poslední deky pro projekt DEKApro Hospic svatého Lazara v Plzni. Projekt, který začal už loni, vyvrcholí 18. 5. 2024 tím, že se pokusíme dekami spojit Kozolupy a Touškov, což byl náš cíl. Můžeš si s námi také povídat o paliativní péči, hospicové činnosti a háčkování i pletení. Budeme také tvořit ponča pro Tři krále,“ upřesňuje program DOBROakce Blanka Antošová a láká tím na akci, která se uskuteční v pátek od 16 hodin v Hospicu sv. Lazara v Plzni, ve Sladkovského ulici. Všichni příchozí si užijí společné odpoledne a vyzkouší si na vlastní kůži, jak je dobrovolnictví návykové, obzvláště v dobré společnosti a příjemném prostředí. Dozví se mnoho o hospici, projektu DEKApro a jistě najdou mezi přítomnými spřízněné duše a možná i přátelství na celý život. „Slibujeme, že si odnesete hřejivý pocit u srdce z dobrého skutku. Těšíme se na Vás,“ uzavírá Blanka Antošová.

Přijďte pomoci s přípravou herny pro děti

Akademie nadání, z.s. zve v rámci Dnů dobrovolnictví v pátek 26. dubna na návštěvu svého centra pro nadané děti. „Budete mít možnost dozvědět se o službách, které centrum nabízí i o možnostech zapojení dobrovolníků. A pokud si budete chtít dobrovolnickou roli vyzkoušet, uvítáme Vaši pomoc při třídění, lepení a kontrole úplnosti deskových her, pří výrobě pomůcek, což obnáší činnosti jako je šití, lepení, stříhaní, laminování a případně při úklidových pracích,“ upřesňuje požadavky kladené na případné dobrovolníky Lucie Jasovská, která doufá: „Možná při pomoci najdete zajímavou hru a aktivitu, která vám bude inspirací, a ještě ji třeba neznáte. A možná se k nám přidáte a půjdeme společnou cestou dobrovolnictví.“ Máte-li zájem se zúčastnit, máte možnost v pátek 26. dubna od 8 hodin na Jiráskovo náměstí 31 v Plzni.

Pusťme slunce do oken Hospice sv. Lazara

Kam nemůže slunce, tam musí lékař. U nás v hospici platí, že nejen lékař, ale i ostatní zástupci týmu se snaží svým přístupem prostředí domu rozsvítit, současně ale v radosti vpouští do domu i sluneční paprsky, když je to možné. Neboť každý okamžik, který hřeje, je u nás podstatný. Chceme, aby k našim pacientům mohl proniknout každičký paprsek slunce, který se na nebi rozsvítí a tím jim zprostředkovat hřejivý dotek přírody, spojit je s živly za oknem. Proto je potřeba, aby okna zářila čistotou a umožňovala spojení s vnějším světem. Pokud nám pomůžete toto spojení umožnit, budeme vděční. Budeme se na vás těšit v pátek 26. dubna od 9 – 13:00  hodin v Plzni, Sladkovského 66a. Hledáme 10 dobrovolníků.

Přehled všech akcí, které se konají v rámci Dnů dobrovolnictví 2024 i možnost registrace na ně najdete zde.