Rubriky
Dobroakce

DD 2024 Další páteční DOBROakce pod střechou

Dny dobrovolnictví, jež v Plzeňském kraji probíhají 25.-28.dubna 2024 pod taktovkou Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje nabízejí i akce, které jsou „odolné proti vlivům počasí“ – tedy se konají pod střechou a rozmary počasí je nijak neovlivní.

Jak se DOBROvolničí ve Stříbře?

Seznámit se s dobrovolnictvím na ve městě Stříbře můžete díky programu, který připravilo samo město, v prostoru vestibulu radnice. „V informačním stánku naši dobrovolníci seznámí všechny příchozí s možnostmi dobrovolnického zapojení. Pro odvážné zájemce je připravena možnost zažít dobrovolnictví tzv. na zkoušku s nahlédnutím do dalších termínů a dobrovolnických aktivit v roce 2024 pro případnou registraci,“ upřesňují náplň akce, jež začíná ve Stříbře v 10 hodin, Vratislav Maňák a Nikola Benešová a svorně dodávají: „Chcete vědět víc? Připojte se – zapojte se! Těšíme se na vás.“

Den otevřených dveří v Paměti národa

U příležitosti Dnů Dobrovolnictví otevírá dveře také studio Paměti národa.

A víte co je Paměť národa? Jde o jednu z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Chcete-li vědět více, koukněte na https://www.pametnaroda.cz/cs/o-projektu

Zajímá-li Vás, kde a jak vznikají záznamy příběhů našich pamětníků, máte možnost navštívit prostory pobočky v Plzni. Kromě toho, že uvidíte pod pokličku dokumentaristiky, čeká vás seznámení s činností Centra pomoci Paměti národa. A hlavně budete mít možnost se sami na práci podílet prostřednictvím zapojení se do dobrovolnických aktivit. „Budete se moci také osobně potkat s pamětníky a shlédnout generálku představení Divadla Paměti národa Poetři, které připravuje malou ochutnávku ze své tvorby,“ vyzývá případné dobrovolníky Tereza Vacková. Ti se mohou zapojit od 14 hodin v Thámově ulici č. 23 v Plzni.

Tancem k lepší náladě s Fénixem

Společně s dobrovolnicí Klárkou, která působí ve Volnočasovém centru Fénix, nacvičily děti sestavu tanců , kterými potěší seniory v Alzheimer centru v Nepomuku. „Zajímá vás jaké to je být dobrovolnicí a co všechno obnáší takové vystoupení a péče o drobotinu, která chce přinést radost babičkám a dědečkům v seniorském domově? Přijďte pomoci, každá ruka je vítaná, a při té příležitosti všechno, co se dobrovolnictví a příležitosti pomáhat dotýká, probereme. A třeba vás to osloví a příští vystoupení budeme chystat společně. Těšíme se na vás,“ láká případné dobrovolníky na akci, která se uskuteční od 15 hodin v Nepomuku – Klášteře, Petra Voblizová.

Společenský večer pro Prácheň hledá až 10 dobrovolníků

V průběhu akce vám členové iniciativy Prácheň žije! představí praktickou zkušenost spolupráce dobrovolníků s organizací TOTEM a obcí Velké Hydčice, která Prácheň vlastní. Dozvíte se, jak společně přispívají k údržbě významné regionální kulturní a přírodní památky, co už dokázali a co plánují. Po formální části následuje zábava s kapelou. Dobrovolníci vás zvou do svých řad a prosí o pomoc. „Potřebujeme až 10 dobrovolníků k rautu, za bar, k přípravě prostoru (od 16 hodin) a k úklidům, které proběhnou po půlnoci, případně druhý den. Děkujeme!“ říká za organizátora – Místní akční skupinu Pošumaví, Anna Svobodová. Samotná akce se koná od 18 hodin ve Velkých Hydčicích.

Dobré tvoření s TOTEMem na Doubravce

Jedna z poboček Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z.s. sídlí i v Plzni na Doubravce. Se seniory cestují, cvičí, zpívají, zahradničí a také rádi tvoří. „V rámci Dnů dobrovolnictví 2024 jsme se i my rozhodli pomáhat. A tak pod heslem: Kdo? když ne my, Kdy? když ne teď, nabízíme všem možnost jít do toho s námi. Hledáme šikovné ruce, které nám pomohou ušít drobné dárečky na prodej. Výtěžek věnujeme na dobročinné účely. Podpoříme společně dvě konkrétní postižené děti. Na všechny se moc těšíme!“ představuje DOBROakci Martina Šatrová z TOTEMu. Dobrovolníci se mohou zapojit v pátek od 13.30 hod. v Plzni, Tešínské ulici 26.

Přehled všech akcí, které se konají v rámci Dnů dobrovolnictví 2024 i možnost registrace na ně najdete zde.