Rubriky
Dny dobrovolnictví 2022

Co je vlastně dobrovolnictví a kde se můžete zapojit

Vodní záchranná služba
Šití roušek na začátku pandemie

Dobrovolnictví

„Dobrovolnictví“ je pojem, který většina lidí slýchá nejčastěji v televizi po živelných nebo jiných katastrofách. Je však toto dobrovolnictví jedinou oblastí, kde lidé zadarmo pomáhají? Pokud čtete tento článek, tak nejspíš víte, že zdaleka ne. I přesto, že je takovéto dobrovolnictví nejvíc medializováno, tak je jednou z devíti oblastí, na které ho dělí MVČR. Kromě dobrovolnictví během mimořádných událostí lidé také pomáhají v sociální oblasti, zdravotnictví, kultuře, v oblasti životního prostředí, prevence kriminality, sportu, vzdělávání a zahraničního dobrovolnictví.

Dobrovolník

Dobrovolník je člověk, který pracuje aniž by za svou aktivitu očekával jinou odměnu, než je úsměv toho, komu pomáhá. Jelikož ani český zákon o dobrovolnické službě nestanovuje limity pro to, koho lze považovat za „oficiálního“ dobrovolníka v závislosti na jeho osobě, tak se jím může stát opravdu kdokoli. I malé dítě s babičkou může přijít na akci, která se zaměřuje třeba na sbírání odpadků v přírodě. A pomáhat mohou dokonce i firmy. Kromě finančních či věcných darů často posílají své zaměstnance v rámci jejich pracovní doby např. jako bezplatnou podporu neziskových organizací.

Pokud se chcete podílet na dobrovolnictví v Plzeňském kraji, tak si můžete vybrat z mnoha organizací, se kterými spolupracujeme. Nebo nás stačí kontaktovat a společně zjistíme, co by Vás nejvíc bavilo a kde byste byli nejpotřebnější 🙂

A pokud si chcete osobně „obhlídnout terén,“ podívat se na organizace z našeho kraje a popovídat si s jejich zástupci, tak si nenechte ujít 18. – 19. března Dny dobrovolnictví v Plzeňském kraji.