Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Zahájení Stezky bezpečí a jarní úklid v zasněžené Stříbrské přírodě

2. dubna se řada dobrovolníků zapojila do druhého ročníku jarního úklidu přírody v blízkém okolí Stříbra v rámci celostátní úklidové akce „ukliďme Česko a ukliďme svět“. Sněžilo již od brzkého rána, teploty kolísaly okolo pomyslné nuly a přesto nálada nebyla mrazivá.

Stezka bezpečí je svým pojetím nejen o kladném přístupu občanů a hostů města Stříbra k přírodě (s možností získávat informace a zkušenosti o bezpečném pohybu v přírodě), ale i o zajištění udržení jeho čistoty (zejména rodinami a dětmi). Pro rozšíření povědomí o možnosti takto strávit svůj volný čas, dobrovolníci zahájili Stezku bezpečí organizovaným úklidem v okolí stezky i řeky Mže. Na místě srazu k akci se dostavili dva psi se svými páníčky, včetně sedmi dětí a sedmi dospělých dobrovolníků.

Na úvod si organizátoři z města Stříbra s účastníky řekli pár slov o připravené Stezce bezpečí. Představili jim bezpečnostní pravidla o pohybu v přírodě a o sběru odpadu. Všichni dětští sběrači byli označeni reflexním páskem, aby byli dobře rozpoznatelní při pohybu. Dobrovolníci dostali úklidové pomůcky a vytvořili sběračské týmy. A hurá na odpad. Už v počátku se rozhodli odpad rovnou třídit, proto někteří nosiči měli pytle pouze na papír a sklo. Sběr odpadu jim šel od ruky. Všichni byli smutní z množství a druhu odpadků, který jsou občané i hosté města schopni odhodit do přírody. Mezi rarity tohoto úklidu patřil pytlík s cibulí, tři neotevřená piva, plechy a plastová židle. Velké množství bylo sesbíraného skla. Po úklidu byli dětští účastníci odměněni malým dárkem a děkovným listem. Všichni společně zhodnotili proběhlý úklid a občerstvili se připraveným čajem a buchtou. A nyní mohli všichni účastníci po obohacení zážitky při sběru odpadků a povzbuzení občerstvením vyrazit na „Stezku bezpečí“.

Děkujeme organizátorům i všem dobrovolníkům. A kdo jste nebyl, nezoufejte „Stezka bezpečí“ je aktivní po celé měsíce duben a květen. Na trase je připraven tzv. „pytlomat“ (s úklidovými pomůckami).

Poděkování za dlouhodobou podporu dobrovolnictví ve Stříbře patří starostovi Martinu Záhoři a místostarostovi Karlu Lukeši.