Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Inspirativní setkání „od srdce k obrazu“. Vernisáž výstavy „Příběhy dobrovolnictví v Plzeňském kraji“

Ve středu 6. prosince 2023 se v Plzeňském kraji odehrála pro dobrovolnický svět významná událost – vernisáž výstavy „Příběhy dobrovolnictví v Plzeňském kraji“. Akce, která se konala od 17:00 hodin, byla připravena k Mezinárodnímu dni dobrovolníků a představila veřejnosti dobrovolnické nasazení v regionu 24 působivými příběhy dobrovolníků a organizací.

Zahájení vernisáže se ujal hejtman Plzeňského kraje pan Rudolf Špoták, který není jen politickým představitelem, ale také ambasadorem a aktivním podporovatelem dobrovolnictví v našem regionu. Jeho úvodní slova podtrhla důležitost dobrovolnické práce a význam, který má pro celou komunitu.

Graficky krásné příběhy ve fotografii zpracovala Mgr. Petra Bláhová, která se chopila úkolu převést dobrovolnické zážitky do vizuálního umění. Její práce nejenže zachytila okamžiky dobrovolnictví, ale také vynesla na povrch emocionální hloubku a sílu lidského altruismu.

Základ výstavy vznikl v rámci projektu Rozvoj dobrovolnictví v ČR v roce 2022, a každý rok ji plánujeme rozšířit o nové inspirativní příběhy. Kromě fotografií byly na vernisáži představeny i dva živé příběhy. Paní Blažena Prokešová, dobrovolnice s 15letou historií vedení umělecké skupiny TOTEMart, byla oceněna za svou nezištnou práci. Na vernisáži byla také předána dobrovolnická štafeta, když svou pozici předala kolegyni Michaele Blechové.

Dalším výrazným příběhem byl Tomáš Holub, student Střední uměleckoprůmyslové školy a ZUŠ Zámeček, který se již 3 roky dobrovolnicky fotografuje akce regionálních neziskových organizací. Na vernisáži přivedl jako malé dobrovolníky fotografy členy fotografického kroužku, který začal letos vést jako lektor.

Na vernisáži jsme představili a pogratulovali i řediteli Diecezní charity Plzeň Ing. Jiřímu Lodrovi a koordinátorce dobrovolníků Tereze Landové za získání celostátního ocenění národní Ceny za DOBROvolnictví  2023 v kategorii dobrovolnická organizace, které letos poprvé udělovalo MVČR v rámci konference  Zapojení dobrovolníků při společném řešení mimořádných událostí velkého rozsahu .

Hudebním doprovodem přispěli ke krásné energii akce Anna Hejzková a Václav Šlajs, studenti ZUŠ Blovice.

Vernisáže se zúčastnili dobrovolníci, zástupci dobrovolnických organizací, zástupci Plzeňského kraje a široká veřejnost. Jejich přítomnost dodala akci živost a ukázala, že dobrovolnictví je mostem spojujícím všechny vrstvy společnosti.

Tato výstava není pouze sbírkou fotografií a příběhů, ale představuje skutečný životní pulz dobrovolnictví v Plzeňském kraji. Příběhy jsou jakýmsi zrcadlem, odhalujícím sílu společenství a odhodlání těch, kteří se rozhodli věnovat svůj čas pro dobro ostatních. Vernisáž nechala v srdcích návštěvníků stopu, která bude ještě dlouho rezonovat a inspirativně působit v každodenním životě.