Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Tamjdem končí, dobroakce jedou dál!

Přísloví říká, že skončit se má v nejlepším. Tamjdem v roce 2023 oslavil desetileté výročí, se kterým přišlo nevyhnutelné: oznámit všem jeho příznivcům, že se jedná o sezonu poslední. Od nového roku bude v manuální dobrovolnické pomoci pokračovat organizace HERO CLAN a my jsme šťastní, že se naše poslání jen tak někam nevytratí a vše, čím Tamjdem přispíval společnosti, se bude dál rozvíjet v nejlepších rukách. Loučíme se s dobrým pocitem z vykonané práce i s příslibem dobrovolnických akcí v novém kabátě. Pojď se s námi podívat na to, co všechno se nám za uplynulou dekádu podařilo a co můžeme s radostí předat dál!

Zakládat u nás neziskovku je jízda, která vyžaduje odvahu a mladický elán. Oboje naštěstí několik nadšenců v roce 2013 mělo, a tak vznikl Tamjdem. Ne vždy to však byla jízda bezproblémová. Tamjdem se stejně jako podobně zaměřené neziskovky potýkal s větší či menší mírou podpory a jeho dynamika se také různě proměňovala. Ale nyní může s klidem prohlásit, že svůj úkol splnil. 

Máme za sebou tři sta čtrnáct dobrovolnických akcí, do kterých se zapojilo dva tisíce sedm set čtyřicet pět dobrovolníků. Devadesáti pěti neziskovým organizacím Tamjdem věnoval třicet pět tisíc devět set šedesát jedna dobrovolnických hodin. Dobrovolníci s námi vyjížděli na pomoc po celé republice a objevovali i méně známé kouty naší vlasti. Všude jsme obdivovali spolky, které se rozhodly pustit se do něčeho výjimečného, nejistého a krásného. Ať to byla péče o památky, či životní prostředí, když věnovali svůj čas lidem s postižením nebo se starali o zvířata, která by bez nich nepřežila. Pomáhali jsme tam, kde bylo třeba, poháněl nás pocit smysluplnosti i skvělého pocitu z dobře odvedené práce.

VZPOMÍNKY NEZISKOVEK

A jak na činnost Tamjdemu vzpomínají samotné neziskové organizace, kam dobrovolníci pravidelně vyjížděli?

“U nás v Ryzáčku jsme se každý rok těšili na bandu skvělých lidí, kteří vystoupí ze své komfortní zóny, přidají ruku k dílu a spojí tak dobrý skutek třeba s poznáním něčeho nového. Ani nevíte, jak moc jste nám po ty roky pomáhali a stále ještě pomáháte! Tamjdem není maličkost, je to obrovský projekt složený z mnoha malých částí. A my si moc vážíme, že jsme byli jeho součástí,” napsala o spolupráci s Tamjdemem Hanka Dvořáková z hiporehabilitačního centra Ryzáček.

Pomoc dobrovolníků byla náležitě oceněna i v komunitním domě pro lidi s hendikepem Benediktus v Modletíně: “Dobrovolníci se tu podílejí na práci už dvacet let. Bez nich bychom tu nemohli plnohodnotně bydlet ani tu prostě žít. S Tamjdemem jsme spolupracovali devět let, dobrovolníci k nám jezdili pravidelně na víkendovky i na workcampy. Vždycky to byl úžasný čas s nimi, nejen ten pracovní. Jsme vděčni za jejich pomoc,” komentovala spolupráci Radka Jindrová.

Podívej se na mapu pomoci. Najdeš tu všechna místa, kam Tamjdem se svými dobrovolníky vyjel.

NĚCO KONČÍ, NĚCO ZAČÍNÁ

Nemohli jsme naše zkušenosti prostě jen tak zabalit a se všemi těmi úžasnými neziskovkami se rozloučit, děj se co děj. Hledali jsme cestu, jak v manuální dobrovolnické činnosti pokračovat dál, i bez Tamjdemu. I proto tento rok proběhlo rozsáhlé školení dvaceti čtyř neziskových organizací, které mělo za cíl připravit je na samostatnou spolupráci s manuálními dobrovolníky a koordinaci akcí na vlastní pěst.. Pořád nám ale bylo líto léty nasbírané know-how jen tak pustit. A protože máme rádi dobré konce, našli jsme k jednomu cestičku.
Od ledna roku 2024 převezme naše dobrovolnické výjezdy organizace HERO CLAN. Dobrovolníci tak budou moci stále jezdit na jejich oblíbená místa a neziskové organizace nepřijdou o organizovanou pomoc. Naše červená pole zmizí ze sociálních sítí a nahradí je modrý plášť superhrdiny HERO CLANU

DĚKUJEME

Rádi bychom poděkovali všem, kteří nás provázeli a drželi nám palce. Bez důležité podpory bychom klopýtali a kdo ví, zda bychom dokázali vyjet do patnácti neziskovek ročně a pomoci jim v jejich rozvoji.. Mezi naše největší podporovatele patřily Nadace OSF a program Active Citizens Fund, Nadační fond Zeměkvět, MŠMT, MVČR a řada dalších, kterým patří čestné místo u nás na webu. Za příspěvky jsme vděční i individuálním a firemním dárcům. A v neposlední řadě děkujeme všem dobrovolníkům za jejich čas a energii a doufáme, že se budou potkávat na dobrovolnických akcích v příštím roce!
Těšíme se na první jarní sezónu, kterou už budeme sledovat z povzdálí. Smysluplná pomoc se bude šířit dál.

Dobro, vole!

POMÁHEJ S HERO CLANEM

Autor článku: https://tamjdem.cz/tamjdem-konci-dobroakce-jedou-dal/