Rubriky
Vzdělávání a jiné akce

Staň se leaderem dobrovolnické akce s organizací Tamjdem

Láká tě vedení týmu a projektový management? Staň se leaderem dobrovolnické akce.

Chceš s námi měnit svět českých neziskovek a ještě si u toho vyzkoušet vedení týmu, eventovou produkci, projektový management v praxi a posunout svůj vlastní leadership na další level?

Přijmi výzvu a staň se leaderem dobrovolnické akce.

Organizace Tamjdem už 9 let propojuje veřejnost a neziskovky skrze dobrovolnické projekty na pomoc s manuální prací. Ale bez téměř stovky leaderů těchto akcí, kteří se na těchto akcích za tu dobu podíleli, by to šlo vážně docela ztuha! Od roku 2013 díky nim Tamjdem společně pomohlo více než 70 různým neziskovým organizacím a do jejich práce zapojilo přes 2600 dobrovolníků.

Přidej se do týmu i ty.

Co ti zkušenost leadera přinese do života?

Na vlastní kůži si vyzkoušíš vedení týmu, eventovou produkci a projektový management a teorie, které z těchto oblastí znáš, konečně ověříš v praxi.

V reálných situacích poznáš, jaký jsi leader, jaké jsou tvoje silné stránky a na čem chceš ještě zapracovat.

Procvičíš si prezentační dovednosti, facilitaci skupinových diskuzí, organizaci a delegování práce, organizaci volného času, time management, vedení a reflexi aktivit a her na práci se skupinovou dynamikou a na získávání zpětné vazby a průběžné evaluace, komunikaci se zástupci neziskových organizací, vyhodnocení naplňování stanovených cílů akce…

Nepřeháníme! Náplň práce leadera je vážně takto pestrá. Zkušenost leadera ti přinese obrovský potenciál pro tvůj osobní rozvoj a to, co se s námi naučíš, pak můžeš uplatnit i ve své profesi nebo osobním životě.

Kdo je a co dělá leader (rozuměj leader či leaderyně, muž či žena)?

Leader dobrovolnické akce je pro její realizaci nepostradatelný. Během ní zajišťuje, aby spolupráce neziskovky a skupiny dobrovolníků probíhala co nejlépe a ke spokojenosti všech.

Organizaci např. pomáhá, aby poutavě představila svou činnost, dostatečně zadala pracovní úkoly a vysvětlila jejich smysl, měla nachystaný dostatek pracovních pomůcek, ale i plán B apod. A dobrovolníkům pomáhá např. seznámit se mezi sebou a prolomit ledy, orientovat se v časech a programu projektu, zvolit si správný pracovní úkol, strávit volný čas na akci způsobem, jaký skupině nejvíce vyhovuje apod.

Kromě vedení skupiny a koordinace akce na místě je leader do realizace akce zapojený ještě před ní, kdy komunikuje s přihlášenými dobrovolníky i s neziskovkou, a pak také po samotném projektu, kdy se všemi stranami všechno vyhodnotí a posdílí fotky.

To vše za pomoci naší koordinátorky, která ho celým procesem provádí a poskytuje mu potřebné materiály a informace. Leader ale i na organizaci samotné akce nemusí být sám a může ji pořádat ve dvojici se zkušeným leaderem.

Ve zkratce, role leadera je krásně pestrá a zároveň zodpovědná. Leader nám pomáhá zajistit, že celá dobrovolnická akce proběhne hladce, a s jejími výsledky jsou spokojené neziskovky i dobrovolníci.

Komu je pozice určená a jak je časově náročná?

Leader se během roku ujímá realizace jedné a více vybraných dobrovolnických akcí od A do Z – podle svých preferencí a volného času.

V průběhu celého roku se tedy jedná o spolupráci o rozsahu 30 – 60 hodin na akci (podle míry individuálního zapojení). A to včetně přípravy akce (cca měsíc před začátkem akce), její samotné realizace během daného dne, víkendu, nebo týdne a následného vyhodnocení (do 2 týdnů po akci).

Pozice leadera se hodí např. pro studenty, kteří hledají praxi či stáž, pro důchodce i rodiče s malými dětmi, kteří si chtějí rozšířit obzory a osvojit si nové obory. Máme mezi leadery ale i zaměstnance různých firem, pro které je práce leadera relax a zajímavé zpestření.

Pro všechny je to ale příležitost rozvíjet se po všech stránkách, přijmout různorodé výzvy či vystoupit ze své komfortní zóny.

Do jakých akcí se můžeš v letošním roce zapojit?

Kalendář se nám postupně plní dobrovolnickými akcemi. Momentálně je možné ujmout se role leadera na akci na pomoc ekologickému centru v Moravském krasu Švýcárna. A dále hledáme druhého leadera ke zkušenému parťákovi na akce na pomoc klášteru Porta Coeli, ekologické organizaci Sever, kulturnímu centru Farmstudio.

V plánu jsou ale i další a další akce, které teprve zveřejníme a které budou potřebovat své vedoucí. Např. se vydáme na pomoc komunitnímu domu pro lidi s handicapem Benediktus, pivovaru jako sociálnímu podniku Propolis, místu, kde léčí koně Ryzáček atd.

Přidej se do týmu, proškolíme tě!

Jestli tě tato příležitost zaujala, ozvi se koordinátorce Zuzce na zuzana.loudova@tamjdem.cz, nebo se rovnou přihlas na naše školení, které pořádáme pro všechny nové leadery o víkendu 29.4. – 1.5.2022.

S profesionálními lektory provedeme účastníky modelovou dobrovolnickou akcí, ale zejména také tématem leadershipu. Tato víkendovka je prvním krokem na cestě leadera. V průběhu roku uspořádáme další několikahodinové či celodenní, on-line či osobní workshopy na témata jako první pomoc, vedení aktivit a vystupování před skupinou, umění dávat a přijímat zpětnou vazbu apod. Navíc ti budeme po celý dobu individuálně k dispozici.

Pojď do toho s námi! Přihlas se na školení do 17.4.

Těšíme se na spolupráci

Tamjdem tým