Rubriky
Dny dobrovolnictví 2023

Máte čas a srdce na pravém místě? Zapojte se do Dnů dobrovolnictví 2023

Dny dobrovolnictví 2023, které proběhnou 26. – 29. dubna v Plzeňském kraji a dalších pěti krajích po celé České republice, chtějí upozornit na hodnotu a přínos dobrovolnické činnosti, na nutnost dobrovolnické podpory ohrožených či znevýhodněných osob a skupin. V neposlední řadě je jejich cílem motivovat další „srdcaře pro dobrovolničení“. I hodina týdně se počítá!

Dny dobrovolnictví jsou tradiční kampaní, jejímž cílem je upozornit na práci tisíců dobrovolníků, kteří bez nároku na jakékoli ocenění věnují svůj čas, energii a pozornost někomu, kdo se v té samé chvíli nachází v situaci, kdy jen doprovod na úřad, hodina tlumočení, nebo společného učení znamená obrovskou podporu a pomoc.

Do nabídky akcí letošního ročníku se mohou zapojit nejrůznější organizace, spolky i fyzické osoby. Ti všichni mají možnost přihlásit se ke kampani a zorganizovat DOBROakci  a pozvat své kamarády, známé, blízké i cizí a přispět tak k dobré věci.

Máte nápad, chuť a energii vymyslet DOBROakci ve vaší vsi, městysi či městě? Ozvěte se nám, bude nám ctí Vás do Dobrovolnických dnů 2023 zapojit.  Zveme lidi se zájmem o staré nebo naopak malé, znevýhodněné i stejně nadšené spoluobčany, přírodu, společný život, kulturu i sport . Dobrovolnictví je nejen péče o znevýhodněné lidi, ale také třeba výcvik malých dětí vodními záchranáři na Hracholuskách, nebo dobrovolnými hasiči v desítkách obcí v našem kraji.  Jde o činnost ve vochovském centru Vochomůrky, stejně jako čtení pohádek babičkami a dědečky ve školkách či organizace sportovního utkání ve vaší obci.“

Dobrovolnictví získalo další rozměr v posledních málo letech – s tornádem na Moravě i s dalšími meteorologickými anomáliemi, kdy dobrovolníci jeli i stovky kilometrů, aby pomohli postiženým nebo jako studenti z Rokycanského gymnázia vysázeli nové stromy. Pomáhájí  se zvládáním vojenské agrese na Ukrajině, kdy se tisíce dobrovolníků zapojili do přijímání běženců, jejich ubytovávání a dalších činností spojených s jejich setrváním u nás; i v mnoha dalších, mediálně výrazných situacích.

Dobrovolnictví je však přítomno i ve zcela běžném životě, který není mediálně pokrytý – mladá paní organizuje cvičení jógy pro seniory, jiný mladý člověk chodí nakupovat seniorní sousedce a venčí jí psa, někdo jiný chodí číst klientům do hospicu a parta mladých maminek zorganizuje úklid stezky pro pěší v okolí obce… to vše – a mnohem více – je dobrovolnictví v té nejčistší podobě.

Dny dobrovolnictví 2023 v Plzeňském kraji uvítají další spoluorganizátory DOBROvolných společenských, kulturních i sportovních aktivit, nabídnou jim spolupropagaci i další podporu.

V Plzeňském kraji Dny dobrovolnictví 2023 zastřešuje Regionální dobrovolnické centrum Plzeňského kraje provozované TOTEM, z.s. Na všechny dotazy, informace a nápady se těší Vlasta Faiferlíková, ředitelka TOTEM, z.s., garant dobrovolnictví v regionu.

Kontakt: 736 489 755 nebo faiferlikova@totemplzen.cz

Dny dobrovolnictví