Rubriky
Příběhy dobrovolnictví

Martin – jeden z hrdinů Trash Hero

Jak jsem se stal Trash hero a co to pro mě znamená?

Ještě před pár lety bych si vůbec netipoval, že se někdy budu podobné činnosti věnovat. Vždycky jsem byl spíše zaměřený na výkon a plnění úkolů. Což se určitě hodí v mojí profesi, kde plánuji a řídím stavby.

To mi možná pomáhá i při plánování úklidů, kdy se snažím o to, aby měli úspěch. To pro mě na začátku znamenalo, že přijde na úklid co nejvíc lidí a místo uklidíme. Až po pár akcích mi došlo, že nejde růst do nekonečna a snažil jsem se spíš vytvořit na úklidech příjemnou atmosféru. Atmosféru, kde se každý bude cítit vítaný a bude odcházet s pocitem z vykonané práce a možná novou partou kamarádů – protože mě se to povedlo a moc rád bych to zprostředkoval i ostatním

Asi v každé dobrovolné činnosti občas přijdou krize, tápání a hledání cesty kam dál. Nebyl jsem výjimkou. Začínal jsem s Trash hero během covidu a ten zavřel lidi doma. Měli čas a pohyb i kulturní akce byli omezené. To v nich asi probudilo zájem a po počátečních menších akcích se nám povedlo organizovat úklidy na které chodilo mezi 20 až 30 lidmi. To byl poměrně razantní skok, protože nejen v Plzni nejsou výjimkou úklidu kde kromě orgánitora nikdo jiný nepřijde. Po pár úklidech v téhle zvláštní době jsem se trochu zacyklik, přesytil. Přestal jsem cítit potřebu dělat další úklidy, nebyl jsem si jistý zda by o to po otevření všech ostatních lákadel byl vlastně zájem.

Naštěstí jsou věci co člověka dokážou povzbudit a vytrhnout z letargie. Pro mě je určtiě přátelství, které jsem na úklidech našel tak nějak náhodou. Přátelství se skvělým týmem lidí okolo Trash hero v Plzni. Se skauty, kteří na úklidech dělají skvělou atmosféru. Radost mi dělají náhodná setkání s lidmi z úklidů, které potkávám po městě a zdravíme se spikleneckým pohledem. Moc mě těší a nabíjí různé spolupráce které se nám daří navazovat – ať už s dalším neziskem a spolky, studentskými organizacemi, univerzitou a nebo i s firmami.

Zkuste být dobrovolníkem, ať už v jakékoliv oblasti, má to smysl.