Rubriky
Dny dobrovolnictví 2023

Když vojáci pomáhají, aneb Dny dobrovolnictví otevírají dveře k nečekaným setkáním…

Projekt „Koně dětem“ realizuje Farma Jitřenka z Koterova již od roku 2004, kdy pár zapálených nadšenců začínalo s dvěma koníky a dvěma dobrovolníky, až do současné doby, kdy využívají 12 koní a další hospodářská zvířata a „jitřenkový“ tým se skládá z 15 členů stále nadšených brigádníků a dobrovolníků.

„V rámci Dnů dobrovolnictví hledáme dobrovolníky pomocníky na pomoc s opravou ohradníků a s budováním záhonu ze starého sena a zeminy. Využijí se balíky, které už zvířata nemůžou konzumovat, ale udělat z nich záhon na cukety a dýně se hodí.“

To byla výzva, na kterou zareagovali jiní nadšenci z Pěší roty Aktivních záloh KVV Plzeň – Pětatřicátníků. Tihle „kluci“ kromě svých civilních povolání jezdí na pravidelná cvičení, udržují kondičku a bojeschopnost. V minulosti se zúčastnili například cvičení na vodní ploše Hracholuské přehrady ve spolupráci s vodní záchrannou službou Českého červeného kříže, střežení v prostorách Letecké záchranné služby v Plzni Líních a střežení elektrické rozvodné stanice u Přeštic. Na konci roku 2022 pak byli vojáci nasazeni k dočasnému znovuzavedení ochrany na česko-slovenské státní hranici ve spolupráci s Policií ČR. To všechno zvládají a navíc se dokáží empaticky dívat kolem sebe, a když je potřeba, nabídnout pomoc.

Věříme, že setkání těchto dvou světů přinese spoustu skvělých zážitků a užitek pro handicapované děti, o které se Jitřenka už mnoho let stará a kterým  pomáhá.