Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Hledá se dobrovolník Plzeňského kraje. Kdo získá cenu KŘESADLO 2023?

Letos pořádá DoRA, z.s. již XVIII. ročník oceňování dobrovolníků v Plzeňském kraji Křesadlo 2023.

Nominujte svého dobrovolníka, vyprávějte nám jeho příběh. Váš společný příběh naděje. Nominační list lze vyplnit a odeslat online. Odkaz naleznete ZDE nebo na stránkách www.doraplzen.cz . Nominovat vybraného dobrovolníka je možné až do 29. září 2023.

Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla již v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Symbolika udělované ceny i jejího názvu je více než zřejmá: dobrovolníci jsou těmi, kdo pomáhá vykřesat jiskry lidství.

„Důmyslná kombinace několika prvků, které dokáží zázrak – vznikne oheň. Křesadlo jako ocenění práce a odhodlání našich dobrovolníků, je symbolem vzniku něčeho krásného. Spojení ochoty pomáhat, převzetí zodpovědnosti za druhé, péče a lásky, ale často také odvahy vzepřít se jednoduchým řešením a snad i nechápavým reakcím druhých.“

Křesadlo se snaží oceněným dobrovolníkům získat respekt k jimi vykonaným aktivitám a zájem širší veřejnosti o dobrovolnickou službu. Jde o symbolické poděkování těm, kteří zdarma svůj volný čas věnují obecně prospěšným činnostem, pomáhají postiženým lidem či vedou různé organizace, které rehabilitují myšlenku dobrovolnictví. Dobrovolníky nominují neziskové organizace i sami občané. O tom, komu bude náležet ocenění cenou Křesadlo, rozhoduje komise složená ze zástupců neziskových organizací, novinářů, zástupců státní správy a samosprávy a komerčních firem.

Cena Křesadlo podporuje nejen dobrovolnictví v klasických oblastech (např. sociální péče a zdravotnictví), ale i v oblastech méně komunikovaných (např. komunity, kultura, životní prostředí, lidská práva a v mnoha dalších). Proto se nenechte zviklat, pokud máte pocit, že vaše téma je mimo hlavní proud.

Více informací o letošní ceně Křesadlo 2023 naleznete ZDE