Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Zelené pírko české přírody

V týdnu od 23. do 27. srpna se konal poslední z táborů pořádaných pod záštitou Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje. Spolupracovalo na něm sdružení Arteda s dobrovolníky Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM. Tábora se účastnily děti ve věku od 6 do 14 let. Díky finanční podpoře Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy tak mohly děti během různých aktivit, při kterých se často měnilo složení týmů, znovu vzkřísit svého kolektivního ducha, který byl covidem téměř usmrcen.

Posláním tohoto kempu také bylo naučit děti něco o naší přírodě. Nejen proto, aby ji v budoucnu nepoškozovaly, ale také aby věděly, že vajíčka se nevyrábějí v supermarketu a účelem života včel není bodání náhodných kolemjdoucích.

Hned první den, po návštěvě dančí ohrady na Sofronce, se šli táborníci podívat na zahradu jedné z našich dobrovolnic. Tam viděli, jaká je „cesta“ rostliny od semínka na talíř a dokonce měli možnost si samy zkusit zahradničení. Během dalších dnů děti čekalo setkání s canisterapeutickým psem. Na praktických, ale i teoretických případech zjistily, že vrčící cizí pes není prima kamarád na hraní, ale nebezpečné zvíře, ke kterému není radno se přibližovat.  Zážitkovou metodou si táborníci prošli kurzem první pomoci při zraněních, se kterými se běžně mohou setkat během svých divokých her doma i na zahradě. Důležité informace zjistili nejen o užitečnosti hmyzu a včel, ale nyní již vědí, jak se chovat, když se setkají s rojem. Povězte, víte to i Vy nebo by se Vám podobný kurz také hodil?