Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Hravé rozloučení s prázdninami

Školní rok už je sice v plném proudu, ale prázdniny z nás ještě nevyprchaly. Právě proto TJ Sokol a SDH Červený Hrádek uspořádali Rozloučení s létem. Pro děti byla připravena stopovačka motivovaná letními tábory alias „Pírky“ . Ta se skládala z pěti stanovišť s různými úkoly. Ten, kdo všechny splnil, dostal v cíli sladkou odměnu. A nejen to. Po skončení hry zapálili červenohradští dobrovolní hasiči oheň a každý, kdo se zúčastnil, dostal buřta na opečení.

Nutno podotknout, že stopovačka nenadchla jen děti. Úkoly, jako sestřelování plechovek míčkem nebo shazování petflašky proudem vody ze stříkačky, plnili i dospělí. Hráli si tak rodiče i táboroví vedoucí. A také jejich snaha byla oceněna špekáčkem. Ten měli možnost po snězení hned vytancovat. Až do večerních hodin totiž hrála skupina HastrMan Rock.

Kromě her a hudby si děti v parku mohly něco vyrobit v dílničkách nebo si nechat namalovat nějaký obrázek na ruku či obličej. A ani v tomto ohledu dospělí nepřišli zkrátka. Byly pro ně připraveny stánky s občerstvením včetně čepovaného piva, vína a palačinek.

Děti z „Pírek“, tedy táborů pořádaných pod záštitou RDC Plzeňského kraje, se jednoznačně shodly v tom, že chtějí jet na tábor i příští rok. Někteří rodiče dokonce na popud svých ratolestí sami přišli za organizátory, aby jim o podobných akcích dávali vědět.

Úspěch tábory ovšem neslavily pouze v zábavě dětí, ale i u dobrovolníků. Ti vidí velký přínos v tom, že se děti naučily věci, které z domova neuměly. Řeč je zejména o práci s nářadím, ale také o výrobě výtvarných předmětů nebo praktické znalosti přírody. A nejen to. „U některých dětí bylo vidět, že se na začátku tábora v podstatě nechtěli zapojit do kolektivu. Potom, v podstatě během několika dní, to zmizelo, a nakonec se jim ani nechtělo od ostatních domu za rodiči.“

Vzhledem k tomu, co nám řekly děti, dobrovolníci a vedoucí bereme naši letní misi za splněnou. Tímto děkujeme všem dobrovolníkům, organizacím Arteda, Bampaburaschool a Mezigeneračnímu a dobrovolnickému centru TOTEM, které tábory zorganizovaly a poskytly jim své prostory. Také děkujeme MŠMT, které poskytlo finanční podporu pro více, než 100 dětí, které se tak mohli zúčastnit našich 7 táborů.