Rubriky
Co je u nás v regionu nového

G+SOŠ ROKYCANY vrací stromy na Moravu

Studentský projekt „Vraťme stromy po tornádu“ si kladl za cíl obnovení soukromých zahrad v některých obcích zasažených červnovým tornádem. Od čtvrtka 11. do neděle 14. listopadu 24 studentů G+SOŠ Rokycany z různých ročníků i oborů, dva pedagogové a další externí spolupracovníci, zejména studenti Školního statku v Opavě pod vedením Jana Weisse zasadili 223 stromků a keřů. Dalších asi 250 bylo předáno místním k vlastní výsadbě.

Rokycanské gymnázium touto akcí pokračuje ve své dobrovolnické tradici. Tento rok se již stalo partnerem akce Klíčovou dírkou pomáhající dětem s onkologickým onemocněním, jeho studenti se podíleli na výrobě a distribuci papírových a perníkových srdíček během Dnu sester a také pomohly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové získat 20 000,- pro rozvoj jedné z poboček Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM.

Vznik myšlenky a příprava

Myšlenka se zrodila během léta, kdy se během dobrovolnických prací v postižených obcích ukázalo, že letos jen málo občanů najde prostředky a energii na obnovu zahrad a zeleně. Alžběta Havlíková, studentka G+SOŠ Rokycany, oslovila další studenty a v rámci kroužku zaměřeného na dobrovolnictví začali společně plánovat projekt „Vraťme stromy po tornádu“. Nejdříve oslovili zahradnické a ovocnářské firmy s prosbou o darování rostlin. Občany postižených obcí pak kontaktovali pomocí formuláře zveřejněného na internetu a zjišťovali, o jaké stromky mají lidé zájem. Součástí přípravy projektu bylo i improvizované call centrum, sloužící ke komunikaci se zájemci o sadbu. Celkem bylo přislíbeno téměř 500 výpěstků od 15 zahradnických firem.

Sadba stromů

Ve dnech 11.-14. listopadu proběhla samotná sadba rostlin v obcích. Studenti se rozdělili a pracovali v menších skupinách. Během jednoho dne zvládli osadit kolem deseti soukromých zahrad.  “Děkuji moc za každý stromek, který jste nám dali, jsme moc rádi. Když se rozhlédnete, nevidíte žádnou zeleň,” uvedl pan Dvořák, kterého pojí s Rokycany vzpomínka na vojenskou službu. “Rodiče všechny rostliny přijali s nadšením. Byl tam i velký krásný ořešák, jen maminku mrzí, že neví, jaké z něj budou ořechy, protože to bude nejdřív za 15 let. Měla radost, že tam bylo i 5 maliníků. Ty budou určitě rodit dřív než stromy,” řekla paní Bernatíková, jejíž rodiče přišli během tornáda o všechny stromy na zahradě, která jim dělala radost celý život. Tam, kde zahrady ještě nebyly připraveny, došlo jen k předání rostlin. Tečkou za dobrovolnickou akcí byla spoluúčast studentů na výsadbě aleje u obce Mikulčice, kde studenti zasadili javor klen pod vedením děkanky Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, paní Aleny Salašové.

Subjekty, které na projektu spolupracovaly:

Zahradnictví, která darovala stromky a keře do zahrad:

Zahradnictví Písek, Hradišťská ul.

Zahradnictví Jandl, Dobré Pole u Kuřimi

Zahradnictví Chládek, Praha

Zahradnictví Weiss, Otice

Zahradnictví Dačice

Zahradnictví Český Krumlov, Chvalšinská ul.

Zahradnictví Cerhovice

Zahradnictví Basík, Chýnov

Arbo zahrada, Všeruby u Plzně

Stromky pro potomky, Uherský Ostroh

Zahradnictví Kývala, Krhová

Ovocná školka Venuta, Kadov, Moravský Krumlov

Zahradnictví Erika, Svojkovice

Zahradnicví Kresa, Brno Bosonohy

Školní statek v Opavě – Jan Weiss (workshop na sázení stromků, materiál a pomoc během 11. 11. 2021).

Obec Mikulčice, pan starosta  Ing. Bc. Josef Dvořáček (poskytnutí zázemí a stravy pro studenty)

Společnosti DaTa EXPRES a.s. a M.T.A. spol. s r.o. (zajištění dopravy studentů a rostlin do Mikulčic)

Kontakty na organizátory projektu:

Alžběta Havlíková

studentka 3.B

havlikovaa@gasos-ro.cz

Sylva Krausová

koordinátorka dobrovolnictví G+SOŠ Rokycany

krausova@gasos-ro.cz

Josef Havlík

koordinátor svozu a přepravy materiálu

havlik@mta.cz

O škole

www.gasos-ro.cz