Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Dobrovolníci ze Stříbra hlásí…

Drakiáda s úklidem

Jaký byl III. ročník ÚKLIDOVÉ DRAKIÁDY ve Stříbře?

1.10.2022 jsme se sešli v prostoru Vojtěchův důl k tradiční komunitní akci. Cílem akce je ulevit přírodě do odpadu a poté strávit společný čas aktivně v přírodě.

Letošní ročník měl hojnou účast. Ráno bylo příjemné bezvětří, bez mlhy. Všichni jsme doufali, že počasí vydrží po celý den. Bezpečnostní dobrovolníci připravovali prostor od časných ranních hodin.
V 10h začali přicházet první dobrovolníci z řad veřejnosti. Rodiny s dětmi a aktivní ukrajinští občasné, kteří se zapojují do aktivit ve městě Stříbře v rámci projektu „Společně ve Stříbře“, který vznikl za přispění nadace VIA. Akce se zúčastnilo 19 dospělých a 12 dětí.
Po rozdání úklidových pomůcek a shrnutí bezpečnostních pokynů jsme vyrazili na naší tradiční trasu. Ti co s námi chodí pokaždé už šli automaticky
Stále a znovu nás překvapí, že rok co rok máme co čistit. Kolik odpadu jsou lidé schopni navést do naších lesů. Spousta plastů, skla a jiného komunálního odpadu. Našli jsme plastový regál, plechovky, různé kovové komponenty. Bylo toho spousta. Děti s nadšením prohledávaly každé křoví.
V letošním roce jsme měli sběr odpadu zpříjemněný o sběr hub. Rostly snad všude, sbírali velcí i malý. Ruce nám nestačily.
Dohromady bylo nalezeno a sesbíráno 25Ks pytlů netříděného odpadu. Který bude následně odvezen SMMS, s. r. o.
V průběhu akce byla dvěma dvoučlennými hlídkami Bezpečnostních dobrovolníků provedena vizuální kontrola rekreačních chat v oblasti k.ú. Milíkov a Stříbro bez zjištění narušení objektů. Povídání s chataři bylo milé. Preventivně-bezpečnostní pomoc města Stříbra trvale kladně oceňují.
Po návratu k dobrácké chatě všechny čekalo občerstvení. Dobrovolníci na místě nezaháleli, udržovali oheň – do popelu dali péct brambory, ugrilovali buřty, ohřáli vodu na kávu. Co víc si může člověk přát po vykonané práci.
Během občerstvení se začal zvedat vítr, ale ve vzduchu byla cítit voda. Proto jsme všichni začali skládat draky. Někdo si přinesl oblíbeného draka s domova, děti draka dostaly jako odměnu za úklid. Na poli lítalo vše. Několik draků uletělo, jeden se zamotal a byl nenávratně ztracen. Většina však létala vysoko na obloze. Bohužel počasí nám dlouho nepřálo. Přišel déšť, pomalu a nenápadně nás začal vyhánět z pole.
Ještě jsme se ohřáli u ohně, dali si brambory z popela. Někdo to měl poprvé, někdo zavzpomínal na mládí. Vypili jsme si kávu, zakousli výborné moučníky od našich dobrovolnic.
Dětem byly na závěr akce předány diplomy za účast na sběru a drobné dárky které věnovalo město Stříbro a společnost Kooperativa.
Všichni odcházeli s úsměvem a touhou se opět dobro – volně potkat.
Bezpečnostním dobrovolníkům patří velké díky za stálou přízeň. Jsem nesmírně vděčná za nové přátele z Ukrajiny. Jsme jedna velká rodina, čehož velmi vážím.
Děkuji všem , kdo s námi rádi tráví svůj volný čas. V neposlední řadě děkuji všem, kteří se dobrovolnictví věnují, nebo ho jakýmkoliv způsobem podporují. Děkuji panu starostovi Martinovi Záhořovi za přízeň a podporu všech dobrovolnických aktivit ve městě Stříbře.

Jana Miltová