Rubriky
Co je u nás v regionu nového

Dobrovolníci hrdými členy pořadatelského týmu Běhu pro Paměť národa

Plzeňské Severní předměstí se v sobotu 19. září stalo dějištěm dalšího ze závodů seriálu Běh pro Paměť národa. Na trať vyrazila více než sedmdesátka registrovaných běžců, kteří svojí osobní účastní naplnili motto závodu „Běžíme pro Paměť národa, abychom nezapomněli na osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů, všech bojovníků za svobodu“.

Měřené trasy na 5 km a 10 km, ale i benefiční štafeta 5 x 1 km a kilometrová trať pro běh
i chůzi procházely malebným okolím Boleveckých rybníků. Klíčovou součástí pořadatelského týmu bylo i 11 TOTEMových dobrovolnic. Přiložily ruku k dílu a podílely se na stavbě a značení zázemí pro závodníky v prostorách Ranče
u Šídlováku, odkud běžci vybíhali a kam se po absolvování tratě vraceli. Dobrovolnice Jana obsluhovala po dobu závodu šatnu pro příchozí, ostatní dobrovolnice se vydaly na trať  a po jejím řádném vytýčení obsadily kontrolní stanoviště – na březích rybníka Šídlováku, na hrázi Kamenného rybníka a v boleveckých lesích. I jejich zásluhou se žádný z běžců „neztratil, neseběhl z cesty“.

Obecně prospěšná společnost Post Bellum, organizátorka závodu, využije peníze utržené za startovné na natáčení dalších vzpomínek pamětníků pro sbírku Paměť národa, ve které je již dnes uloženo přes 10 tisíc jmen účastníků, kteří prožili dramatické momenty 20. století.

Organizátoři běhu ze společnosti Post Bellum dobrovolníkům zajistili výborné občerstvení (zdravé sendviče z farmářského obchodu) a postarali se o pitný režim. K dispozici všem členům pořadatelského týmu byla jablka a jablečný mošt…

Regionální dobrovolnické centrum Plzeňského kraje si považuje za čest, že může s Pamětí národa spolupracovat při zajištění dobrovolníků a přispět tak svojí měrou k zachování příběhů, které jsou inspirací i varováním před totalitními režimy.