Rubriky
Příběhy dobrovolnictví

Adam Hečl převzal Čestné stipendium generála George S. Pattona 2024 za dobrovolnickou činnost

Čestné stipendium generála George S. Pattona převzal ve čtvrtek 2. května 2024 na plzeňské radnici za svou dobrovolnickou činnost student Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany Adam Hečl. Společně s medailí získal i šek na tisíc amerických dolarů. Předávání stipendia je od roku 2011 součástí programu Slavností svobody.

Čestné stipendium generála George S. Pattona bylo založeno 6. května 2010 během oslav 65. výročí osvobození města Plzně 3. armádou generála Pattona. Každý rok bude uděleno stipendium jménem a na památku jednoho z amerických nebo spojeneckých válečných hrdinů.

Cílem tohoto stipendia je pomoci těm, kteří touží přispívat společnosti ve které žijí, a umožnit jim naplnit si své plány. Čestné stipendium generála George S. Pattona bude uděleno jednomu ze studentů nebo studentů středních škol v Plzeňském kraji, který se rozhodl/a pro službu v armádě, v oblasti bezpečnostních složek či veřejně prospěšné činnosti (např. policie, hasiči, záchranná služba, zdravotnictví, sociální služby, humanitární práce, církevní služba a jiné veřejné služby a aktivity apod..).

Slavnostního předávání se účastnili významní hosté z amerického velvyslanectví, výboru Stipendia generála Pattona a online se připojil také George Patton Waters, vnuk generála Pattona a zakladatel stipendia Doug LaViolette.

Adam Hečl v eseji přiblížil svůj příběh dobrovolnictví. Inspirací mu už v dětství byla jeho babička. S dobrovolnickou činností pak začal na rokycanském gymnáziu, kde vybudoval šachový kroužek. Podílel se také na renovaci kláštera Chotěšov a nyní působí v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM. V budoucnu chce studovat historii. „Život dobrovolníka pro mne mnohé změnil a mnohému mne naučil. Přinesl mi některé nové aspekty, například bohatší komunikaci, schopnost požádat o pomoc, zejména akademickou, být si vědom svých kvalit, ale i slabých stránek. Každý projekt, který jsem započal, nebo již ukončil, přinesl nové výzvy a někdy i selhání. Ale bez pádu není růst. Ačkoli nevím, co budoucnost přinese, vím, že moje cesta dobrovolnictvím ještě zdaleka neskončila. Naopak teprve začíná, a jsem si jistý, že ve svém poslání setrvám i nadále,“ popsal v práci držitel stipendia.