Rádi bychom vás upozornili na skvělou příležitost pro všechny aktivní jednotlivce, kteří se ve vašich komunitách snaží o pozitivní změnu. Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací Via vyhlašuje další ročník programu „Silnější hybatelé“, který je určený právě pro tyto lidi – pro ty, kteří nečekají, až to udělá někdo jiný, ale berou věci do vlastních rukou.
Co je program „Silnější hybatelé“ a pro koho je určen?
Program „Silnější hybatelé“ je zaměřený na osobnostní podporu jednotlivců, kteří něco dělají pro své okolí (v komunitní, sousedské nebo jiné oblasti) a hledají, jak jít dál, anebo si chtějí ověřit, že nově plánovaná komunitní aktivita je životaschopná a udržitelná. Nemusíte mít za sebou obří projekty – program je pro každého, kdo chce posílit své silné stránky a propojit se s dalšími lidmi, kteří mají podobné smýšlení. Cílem je podpořit ty, kteří rozhýbávají komunity, zlepšují sousedství a dělají náš region lepším místem pro život.
Co program „hybatelům“ přinese?
Účast v programu nabízí komplexní podporu, která pomůže rozvinout projekty a předejít vyhoření:
- Osobní a projektová podpora: Účastníci získají podporu od zkušených průvodců. Mohou si vybrat mezi koučem pro práci na sobě a utřídění myšlenek, nebo mentorem pro praktickou podporu projektů a aktivit.
- Až 3 odborné konzultace: Účastníci mohou využít širokou základnu expertů a probrat specifický aspekt projektu, se kterým si neví rady.
- Učení a sdílení: Program umožňuje učit se od expertů i navzájem od sebe a budovat si síť kontaktů s podobně naladěnými lidmi.
- Regionální propojení: Skupiny se setkávají online jednou týdně v rámci regionální skupinky (5-8 lidí) pod vedením koordinátorky. Minimálně jedno setkání je i osobní. Plzeňsko je letos jedním z klíčových regionů.
- Finanční podpora pro skupinu: Každá regionální skupina získá po skončení programu 30 000 Kč, o jejichž využití rozhodne společně (např. na vzdělávání, společnou akci, vybavení).
Cena programu je symbolický poplatek 2 500 Kč Nadaci Via, většinu nákladů hradí Česká spořitelna. Reálná hodnota celého programu pro jednoho účastníka je okolo 55 000 Kč.
Potřebujete poradit, nebo máte dotazy k programu Silnější hybatelé? V Plzeňském regionu je vám k dispozici naše kolegyně Lenka Kropáčová, která sama programem prošla v roce 2022. Ráda vám pomůže s jakýmikoliv otázkami a poradí, zda je váš projekt pro program vhodný. Neváhejte se na ni obrátit: tel.: 777 343 766, e-mail: kropacova@totemplzen.cz.
Důležité termíny a přihlášky:
- Zahájení příjmu přihlášek pro letošní čtyři regiony: 13. května 2025
- Ukončení příjmu přihlášek: 31. července 2025
- Oznámení o přijetí/nepřijetí do programu: 15. srpna 2025
- Úvodní setkání všech regionálních skupin v Olomouci: 15. září 2025 (12 – 18 h)
- Setkávání regionálních skupin každé pondělí odpoledne, individuální práce s průvodci/průvodkyněmi a odborníky: 22. září – 8. prosince 2025
- Slavnostní uzavření programu v Praze: 13. prosince 2025 (10 – 16 h)
Regiony: Kromě Plzeňska se program zaměřuje také na Prahu, Olomoucko a společně Osoblažsko, Bruntálsko a Krnovsko. V roce 2025 podpoří cca 24 zájemců a zájemkyň z těchto regionů.
Pro více informací a pro přihlášení sledujte webové stránky České spořitelny: www.csas.cz/cs/page/silnejsi-hybatele/o-programu.
Inspirujte se příklady podpořených hybatelů a jejich projektů:
- Prazelenina (Pavel Švec, Roudnice nad Labem): Pavel založil komunitní zahradu, která propojuje pěstování zeleniny se společnými setkáváními a sdílením radosti z jídla. S podporou programu Prazeleninu posunul od pouhého pěstování k širšímu konceptu živého komunitního centra.
- Místní akční skupina (MAS) Opavské Slezsko (Eva Pavlíková, Opava): Eva se aktivně podílí na rozvoji celého regionu Opavska, propojování místních aktérů a podpoře lokálních iniciativ. Program jí pomohl posílit dovednosti v oblasti strategického plánování a efektivní komunikace s partnery.
- Komunitní centrum Colben (Eva Vodňanská, Praha-Vysočany): Původním impulsem bylo zachránit zahrádkářské kolonie, ale z iniciativy Evy a jejích sousedů nakonec vzniklo plnohodnotné komunitní centrum. Eva získala v programu nadhled a vizi pro projekt, a podporu pro efektivní komunikaci s místními úřady.
- Klub K2 – komunitní centrum (Dagmar Hájková, Krnov): Klub K2 je otevřené komunitní centrum, které slouží jako prostor pro setkávání, vzdělávání a trávení volného času pro všechny generace. Dagmar v programu pracovala na posílení udržitelnosti a rozšíření nabídky centra, získala podporu v oblasti fundraisingu a marketingu.
- Kulturní centrum Včelná (Jana Kovaříková, Včelná u Českých Budějovic): Jana se přihlásila do programu s cílem přeměnit „obecní kulturák“ na místo, které má srdce. Získala mentorku pro ekonomické základy a marketingovou strategii a koučku pro time management.
Hybatel je aktivní člověk, který vidí možnosti zlepšení ve svém okolí. Může jít o organizátora sousedských akcí nebo dobrovolníka v komunitním centru, který se pustí do projektu či služby, jež v daném místě chybí. Pokud takové aktivní jedince znáte, předejte jim informaci o programu „Silnější hybatelé“, který jim pomůže posílit jejich úsilí a podpořit rozvoj komunit.
