Dny otevřených dveří v Plzeňském kraji, které realizuje RDC PK při TOTEM, z.s., se staly pravidelnou možností setkávat se s tématikou dobrovolnické pomoci z různých úhlů pohledu. Nabízí možnost sdílení zkušeností a řešení problémů aktivním dobrovolnickým organizacím, centrům a projektům v rámci DobroSnídaní určených pro koordinátory dobrovolnictví. Ti, kteří se teprve chystají organizovanou dobrovolnickou činnost startovat, mohou najít odbornou podporu a mentoringové vedení k rozjezdu či akreditaci svého projektu. Pravidelně probíhá základní školení nových zájemců o dobrovolnickou činnost a je možné využít i nabídku rozšiřujících seminářů a worshopů pro dobrovolníky nebo navštívit pravidelnou DOBROKAVÁRNU, která sama o sobě vytváří prostor pro ty, kteří se chtějí stát dobrovolníky, ale neví jak na to… A je to i místo pro aktivní dobrovolníky s cílem nabídnout prostor pro ně samotné jako poděkování za všechna pohlazení, která rozdávají jiným…
Květnové Dny otevřených dveří dobrovolnictví Plzeňského kraje proběhly 26.5.2021 již popáté. Protože „doba COVIDOVÁ“ už umožnila i prezenční setkávání, zvolili jsme kombinaci on line a osobního setkávání a tak bylo od rána až do pozdního večera skutečně pro DOBROVOLNICTVÍ OTEVŘENO…
První skupinka seniorských dobrovolnic dorazila už na 8 hodinu ranní s cílem prvního společného pečení po velmi dlouhé době… a výsledek? Vynikající „DOBRÉsušenky“, na které jsme se všichni už dlouho těšíme. Raznice připravil dobrovolník František už počátkem února a tak konečně nastal čas péct, ochutnávat a radovat se z dobrovolnické práce…
DobroSnídaně byla tentokrát zaměřena na problém, který jsme si pojmenovali na školení koordinátorů dobrovolnictví a to, JAK NEUVÍZNOUT V ÚČETNICTVÍ NNO. Do obrazu nás uvedla a na naše dotazy odpovídala vynikající lektorka Mgr. Jana Ledvinová z Českého centra fundraisingu.
Individuální poradenství se tentokrát týkalo založení nového komunitního centra ve Kdyni, kde budeme rádi podporou nejen pro dobrovolnickou část projektu, ale i pro celý proces, a rádi přispějeme i aktivitami, které podpoří rozvoj myšlenky na „místo pro setkávání“ v každé obci našeho kraje.
Další konzultace se dotýkala přípravy a rozjezdu nových dobrovolnických aktivit v Diecezní charitě Plzeň, kde jsme společně se zástupkyní DCHP probraly všechny nutné náležitosti k vysílání dobrovolníků a další možnosti společné aktivní podpory a průvodcování dobrovolníků v organizaci a jejích projektech.
V odpoledním čase pak proběhlo základní školení dobrovolnic pro nový projekt Městské charity Plzeň Šatník pro samoživitele, kde jsme pro aktivní dobrovolnickou činnost připravili 6 nových dobrovolnic.
Následovaly on line worshop pro dobrovolníky na téma Arteterapie barevná sebereflexe a prezenční zakončení, evaluace a poděkování k projektu Relaxační klub OÁZA pro sestřičky z COVID zóny FN Plzeň, který jsme realizovali od února letošního roku, a už víme, že pokud bude potřeba, jsme připraveni zas od podzimu pokračovat. Probírali jsme i další zapojení pro dobrovolníky, kteří klub realizovali.
Celý den ukončilo osobní setkání seniorských dobrovolnic, které se v době COVIDu setkávaly netradičně v on line programu POKEC s… na téma „babičkování s Vlastou“ a dobrovolnicky přispívaly různými způsoby. Vyráběly dárky pro sestřičky v OÁZE, pomáhaly v projektu MOSTY – jako přítel na telefonu a vše, co bylo bezpečné a druhým prospěšné.
Celá ta dvanáctihodinová „jízda“ byla úžasná, k nahlédnutí byly i 2 výstavy o dobrovolnictví, které mohou být inspirací… a my už se těšíme na tu další… poprázdninovou… NEVÁHEJTE A PŘIDEJTE SE PŘÍŠTĚ K NÁM 🙂