Hrazení cestovních výloh dobrovolníků

Dotaz:

Chceme zapojit dobrovolníky do činnosti v domácím hospici, tedy vysílat je do domácností pacientů, kde budou poskytovat určitý typ odlehčovací služby. Dotaz zní, zda máte zkušenost či nápad, jak se postavit k úhradě jejich cesty do rodin (pacienty máme v okruhu 35 km od Plzně), kam by pravděpodobně museli dojíždět autem (vlastním/hospicovým, to je zatím otazné).

Odpověď:

Co se týká úhrady cesty dobrovolníka do rodin pacientů, zákon proplacení umožňuje, ale dotace MVČR není pro tento účel určena. Takže je možné cestovné proplácet z darů nebo z klientských příspěvků přijímající organizace. V tomto případě je nutné do dobrovolnické smlouvy specifikovat podmínky výplaty cestovného do podmínek výkonu dobrovolnické služby:

Poskytnutí prostředků na dopravu pro výkon dobrovolnické služby – v případě potřeby poskytne prostředky přijímající organizace, prostředky budou poskytnuty … a specifikovat v jakém rozsahu (úhrada pohonných hmot nebo ve výši hromadné dopravy… ) a  jak bude dobrovolník cestu administrovat a požadavek úhrady prokazovat (ujeté km nebo jiná forma).